علت شوره زدن سنگ و آجر

امروزه در نمای بیشتر ساختمان ها از سنگ و آجر استفاده میشود همانطور که شما زیبایی و نظافت داخل ساختمان برایتان مهم است پس قطعا باید به فکر بیرون ساختمان و نمای آن نیز باشید اما در مواردی دیده شده که شوره زدن سنگ و آجر که در نمای ساختمان استفاده شده ظاهر بسیار زشتی به آن میدهد.

شاید شما در ابتدا فکر کنید که سازنده ساختمان از مصالح نامرغوبی برای نمای ساختمان شما استفاده کرده اما اینطور نیست و شوره زدن سنگ و آجر از موارد عادی است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

آجر و علت شوره زدن آن

علت اصلی شوره زدن نمک است معمولا در ساخت انواع آجر ها از نمک استفاده میشود همچنین این نمک ها در ملات سیمان که برای چیدمان آجر ها در کنار هم استفاده میشوند نیز وجود دارد.

به همین علت پس از گذشت زمانی آجر به دلیل داشتن جذب رطوبت بالا آب را از سیمان جذب میکند و پس از تبخیر شدن این رطوبت شوره یا سفیدک بر روی آجر نمایان میشود.

این رسوب در سنگ ها هم به این شکل است و عامل اصلی نمک است خصوصا برای سنگ تراورتن نیز پیش می آید چون این سنگ ها هم خاصیت جذب بالای آب را دارند که پس از تبخیر شدن نمک ملات پشت سنگ را بر روی سطح سنگ می آورد.

آموزش از بین بردن شوره سنگ و آجر

در این قسمت ما به شما چند راه را برای از بین بردن شوره سنگ و آجر آموزش میدهیم.

۱٫سائیدن سطح آجر و سنگ

اولین روش که معمولا به ذهن بیشتر افراد نیز میرسد این روش است شما میتوانید سطح آجر و سنگ هایی را که شوره دارند با استفاده از دستمال زبر و یا سمباده زدن با ماسه شوره را از بین ببرید ولی این روش باعث خرابی و زبر شدن سطح آجر میشود که ممکن است برایتان ناخوش آیند باشد.

۲٫شستشو با آب و برس

همانطور که گفتیم تبخیر آب باعث ایجاد شوره شده پس شما با استفاده از همین آب و شستشوی آجر ها به وسیله دستمال و یا جارو این شوره ها را از بین ببرید اما این روش دایمی نیست و ممکن است پس از مدتی و بعد از تبخیر شدن آب دوباره شوره ایجاد شود.

۳٫جوهر نمک

آخرین و همچنین بهترین راه برای از بین بردن شوره استفاده از جوهر نمک رقیق شده می باشد که این محلول میتواند با از بین بردن سوفات موجود در آجر شوره را از بین ببرد اما اگر دوباره آجر با آب برخورد داشته باشد شوره خواهد زد به همین خاطر در بازار محافظت کننده ای هایی وجود دارند که شما با استفاده از آن ها میتوانید از شوره زدن آجر و سنگ ها به طور کامل پیشگیری کنید.

ممنون که با این آموزش از ارتفاع کاران پرواز تبریز با ما همراه بودید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست