انواع طناب کار در ارتفاع

طناب کار از مهم ترین و اساسی ترین وسیله هایی است که افرادی که در ارتفاع کار میکنند باید حتما دقت کافی در انتخاب آن داشته باشند زیرا این کار به حد کافی خطرات مخصوص به خود را دارد و شما باید حتما از طناب خود اطمینان حاصل کنید و سپس کار خود را استارت بزنید زیرا تنها ضامن زنده ماندن شما در ارتفاع همین طناب کار شماست به همین منظور ما در این مقاله از ارتفاع کاران پرواز تبریز تصمیم به معرفی انواع طناب کار در ارتفاع گرفته ایم.

انواع طناب کار (استاتیک و دینامیک)

داشتن استاندارد اروپا (EC)

طنابی که در این قسمت معرفی میکنیم علاوه بر ارتفاع کاران در ورزشکاران و مخصوصا کوه نوردان نیز مورد استفاده قرار میگیرد تا از هر گونه خطر احتمالی در امان باشند به همین منظور شما اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید داشتن استاندارد اروپا (EC) می باشد که نشان از اصل بودن و بادوام بودن طناب شما دارد.

ضخامت طناب ها

طناب های کار در ارتفاع و کوه نوردی انواع مختلفی دارند از لحاظ ضخامت و شما میتوانید انواع طناب ها را با ضخامت های مختلف ۷.۵ یا ۱۰.۶یا ۱۱ میلیمتر در اندازه و گونه های متفاوت در بازار پیدا کنید که بسته به نوع استفاده شما تولید شده اند ولی برای اینکار سعی کنید از طناب های ضخیم تر استفاده کنید تا امکان پاره شدن وجود نداشته باشد. 

طناب های استاتیک و داینامیک

همانطور که گفتیم طناب ها در قطر های متفاوتی تولید میشوند اما در حالت کلی طناب های ما دو دسته هستند قابل کشش و غیر قابل کشش که فرق بین طناب مورد استفاده در کوه نوردی و کار در ارتفاع اینجا مشخص میشود.

طناب های قابل کشش(دینامیک)

این طنابها همانطور که از اسمشان مشخص است زمانی که از یک حدی به بعد فشار زیادی به طناب وارد شود باعث کشیده شدن آن و افزایش طول طناب میشود معمولا ابن طناب ها در کوه نوردی استفاده فراوانی دارد و برای فرودهای سرعتی و صعود بسیار مناسب است ولی برای کار در ارتفاع زیاد مناسب نیستند.

طناب های غیر قابل کشش(استاتیک)

این طناب ها هم مانند سری قبلی کش می آیند ولی افزایش طول آن ها انقدر کم است که ما از آن ها چشم پوشی میکنیم و این نوع طناب ها هم مخصوص کار های صنعتی و طولانی مثل کار در ارتفاع هستند.

طناب هایی که در بالا به شما معرفی کردیم علاوه بر استفاده در کوه نوردی و غار نوردی و یا سنگ نوردی در فعالیت های شرکت های کار در ارتفاع نیز مورد استفاده قرار میگیرند که در زیر به آن ها اشاره میکنیم:

  • شستشوی نما
  • پیچ و رولپلاک نمانما
  • رنگ آمیزی نما
  • آب بندی نما
  • بستن پاسیو با توری
  • بستن درز انقطاع ساختمان
  • اجرای کنیتکس
  • نقاشی داخلی ساختمان
  • چسب پلی یورتان

و ده ها عملیات دیگر که در ارتفاع توسط طناب انجام میشود.

ممنون که با این آموزش از ارتفاع کاران پرواز تبریز با ما همراه بودید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست